Blog Single

اهمیت نگهداری دندان های شیری

اهمیت نگهداری دندان های شیری

Rate this item
(1 Vote)

دندان های شیری معمولاً از حدود 6 ماهگی در دهان کودک شروع به رویش می یابندو تا حدود 12 سالگی در دهان وی وجود دارند، در طول این مدت نسبتاً طولانی وظایف بسیارمهمی بر عهده این دندان ها می باشد که در ذیل به برخی از آن ها اشاره می شود.

1 – غذا خوردن: تا حدود 6 سالگی تنها دندانهایی که در دهان کودک قراردارند دندان های شیری هستند و بعد از آن هم تا 12 سالگی ترکیب دندان های شیری و دائمی در دهان کودک وجوددارد . کاملاً واضح است که تغذیه مناسب و صحیح در این بازه زمانی طولانی و حیاتی نقش بسیار مهمی در رشد کافی جسمی و ذهنی کودک دارد و از دست دادن دندان های شیری و یا حتی داشتن دندانهای شیری پوسیده می تواند اثرات جبران ناپذیری بر وضعیت تغذیه ای کودک و به طبع آن بر رشد کودک در حیاتی ترین مرحله رشدی وی داشته باشد. کودکی با دندان های کرسی شیری پوسیده معمولاً از خوردن گوشت ، میوه و سبزی که مواد غذایی ضروری جهت رشد و تکامل وی هستند خودداری می کند و برعکس تمایل به خوردن کربوهیدرات ها و مواد قندی که نیاززیادی به جویدن ندارد می کند که هم موجب تخریب بیشتر دندانهای وی می شود و هم لطمات جبران ناپذیری بررشد وی می گذارد.سپس باید دندان های شیری کودک برای حفظ یک تغذیه مناسب تا 12 سالگی حفظ گردد. 

2 – تکلم صحیح: برای داشتن تلفظ صحیح برخی حروف نیاز به حضور دندانهای شیری کودک می باشد. کودکانی که در سنین پایین دندانهای جلوشیری خود را از دست می دهند ممکن است در تلفظ صحیح برخ حروف دچار مشکل شوند. 

3 – ظاهر زیبای کودک: در صورت عدم رسیدگی و توجه به دندانهای شیری کودک ممکن است دندانهای وی در سنین پایین حتی کمتر از 1 سالگی تخریب شوند و در نتیجه هنگام خنده وی به جای دندان های سفید و زیبا دندانهای سیاه و پوسیده دیده شود که در کنار تمام مشکلاتی که می تواند ایجاد کند برزیبایی ظاهر وی و به طبع آن بر اعتماد به نفس کودک ووالدین وی لطمات شدیدی وارد نماید. 

4 – اثر بر دندانهای دائمی کودک: قبل از رویش دندانهای دائمی آن ها در ارتباط بسیار نزدیک با ریشه دندان های شیری قراردارند. در صورت ادامه روند پوسیدگی دندانهای شیری و عدم درمان آن ها ممکن است عفونت و آبسه دندان های شیری ایجاد شود که این عفونت ایجاد شده می تواند از اطراف ریشه دندان های شیری به جوانه دندان های دائمی سرایت کند و موجب صدمه به آ نها شود. که در موارد شدید می تواند صدمات جبران ناپذیری بر دندان های دائمی وارد نماید.

5 – حفظ فضای لازم جهت رویش دندانهای دائمی بعدی:

یکی از نقش های حیاتی دندان های شیری نگهداری فضای موجود در فک برای رویش بعدی دندانهای دائمی می باشد. 

در مواردی که دندان شیری زودتر از موعد از دست می رود دندانهای اطراف به سمت فضای خالی شده حرکت می کند و یا به سمت فضا کج می شوند در نتیجه دندانهای دائمی زیرین فضای مورد نیاز خود را از دست می دهد و یا به صورت نامرتب رویش می یابد و یا در وارد از دست رفتن شدید فضا حتی ممکن است این دندان امکان رویش را نداشته باشد. همچنین حضور دندانهای شیری به عنوان راهنما جهت رویش دندان دائمی زیرین ضروروی می باشد. 

6 – رشد و تکامل نرمال استخوان ها و عضلات صورت:

وجود دندانهای شیری در دهان کودک در شکل گیری نهایی ساختار نرمال عضلات واستخوان های فک و صورت نقش مهمی دارد. 

7 – روابط اجتماعی کودک:

وجود دندانای پوسیده و تغییر رنگ یافته می تواند خصوصاً در سنین مهدکودک و دبستان بر اعتماد به نفس کودک و توانایی وی برای برقراری روابط اجتماعی مناسب با همسالان وی موثر باشد. همچنین این دندانهای تخریب شده ممکن است بر توانایی یادگیری کودکان و عملکردوی در مدرسه نیز اثرات منفی بگذارد.

تمام مطالب ذکر شده تنهای گوشه ای از اهمیت دندانهای شیری می باشند پس نگهداری و حفظ این مخلوقات زیبایی تا سن افتادن طبیعی آنها برای کودک بسیار حیاتی می باشد. 

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.