Blog Single

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان

Rate this item
(1 Vote)

قبل از رویش دندان ها ، لثه ی کودک  دوبار در روز با یک گاز مرطوب تمیز شود . بعد از رویش اولین دندان شیری باید تا 5/1 سالگی مسواک انگشتی و گاز مرطوب  برای تمیز کردن استفاده شود. تا قبل از 4 سالگی هم میتوان از مسواک بدون خمیر دندان یا مسوا ک خمیردندان بدون فلوراید استفاده کرد.

می توان از خمیر دندان  کودکان (بدون فلوراید) به همراه مسواک های مخصوص کودک  نیز استفاده کرد . مقدار مصرف این خمیردندان در کودکان زیر 3 سال باید به اندازه ی یک دانه ی برنج و در کودکان بالای 3 سال به اندازه ی یک نخود فرنگی باشد.

هیچ گاه به هنگام خواب نباید به کودک شیر،آب میوه یا سایر مایعات شیرین را داد.همچنین در کودکانی که از سینه مادر شیر میخورند تعداد دفعات شیر خوردن در شب تا حد امکان به حداقل برسد.

باید جهت کنترل سلامت دهان و دندانهای کودک از سن 6 تا 12 ماهگی و سپس هر 6 ماه یکبار با دندانپزشک کودکان مشورت شود.

بر خلاف تصور بسیاری از والدین، قطره آهن در ایجاد  پوسیدگی های دندانی زودرس دوران کودکی هیچ نقشی ندارد، بلکه فقط سبب تغییر رنگ دندان های پوسیده می گردد.

کدام دندان ها به طور شایع  تحت تا ثیر پوسیدگی های دندانی زودرس دوران کودکی قرار می گیرند:

  چهار دندان پیشین شیری فک بالا، آسیاهای اول شیری هر دو فک و دندانهای نیش شیری فک پایین، معمولا دندانهایی هستند که به این پوسیدگی ها دچار میشوند .دندان های پیشین فک پایین به دلیل محافظت زبان اغلب سالم می مانند.

توصیه ها : *اولین علامت شروع پوسیدگی های دندانی زودرس ، ظاهر شدن ضایعات سفید بر روی دندان می باشد. بلافاصله با مشاهده این علامت به دندانپزشک اطفال مراجعه شود.

*اولین ملاقات کودک  با دندان پزشک باید حداکثر 6 ماه پس از رویش اولین دندان یا  نهایتا قبل از سن یک سالگی صورت گیرد.در این زمان دندانپزشک ،روشهای بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندانی ،عادات زیان بار دهانی و نیز کاربرد فلوراید را آموزش خواهد داد.

در معاینه دندانهای کودکان چه روندی طی خواهد شد؟

دندانپزشک به آرامی دندانها و لثه کودک را معاینه کرده ،پوسیدگی ها یا سایر مشکلات را ارزیابی مینماید .در صورت لزوم جهت بررسی فکین دندانهای در حال تکامل و پوسیدگی های غیر قابل رویت رادیوگرافی رادیوگرافی تجویز خواهد شد.همچنین در این جلسه روشهای بهداشتی و نیز رژیم غذایی صحیح ارزیابی و یادآوری خواهد گردید.

 

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.